Tri deri në katër kumbulla në ditë mund të këndellin organizmin: Përplot vitamina, mbrojnë zemrën, eshtrat, zorrët!

Tri deri në katër kumbulla në ditë mund të këndellin organizmin: Përplot vitamina, mbrojnë zemrën, eshtrat, zorrët!
Kumbulla me shije të ëmbël e të lëngshme është vetëm edhe një ndër arsyet që t’i përfshini në ushqimin e përditshëm.

Mbrojnë zemrën tuaj

Një kumbull e freskët mesatarisht përmban 113 mg kalium, mineral i cili ndihmon në kontrollin e shtypjes së lartë të gjakut dhe zvogëlon rrezikun nga sulmi në tru. Nëse nuk ju mjafton kjo sasi, pigmenti i kuq në të kaltër në disa lloje kumbullash, i cili quhet antocianin, mund të mbrojë nga kanceri, meqenëse pastron radikalet e lira në organizëm, transmeton Telegrafi.

Ndihmojnë metabolizmin

Kumbullat e thata janë sikur të krijuara që t’u ndihmojnë zorrëve që të bëjnë punën e tyre. Rezervën e kumbullave të thata mund ta përgatitni thjesht: Qitni kumbullat e thata në ujë të freskët të vluar, ftohni dhe futni në frigorifer në një enë të mbyllur.

Ulin nivelin e sheqerit në gjak

Kumbullat kanë indeks të ulët të glikemisë, që do të thotë se mund të ndihmojnë në kontrollimin e rregullimit të nivelit të sheqerit në gjak dhe të ulin rrezikun nga diabeti i tipit 2.

U ndihmojnë eshtrave

100 gr kumbulla të thata në ditë (rreth 10 kumbulla) shtojnë dendësinë e eshtrave në kurriz dhe në parallërë.

Përmirësojnë kujtesën

Vetëm tri deri në katër kumbulla të thata në ditë mund të ndihmojnë në neutralizimin e radikaleve të dëmshme të lira të cilat ndikojnë negativisht në kujtesë.

U ndihmojnë syve

Kumbullat janë posaçërisht të dobishme për shëndetin e syve tuaj. Fitonutrienët të cilët gjenden në kumbulla mund të ndihmojnë në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjes së syve. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).