Tre mënyra për të fjetur mirë kudo që të shkoni

Udhëtimi është një nga kënaqësitë më të mëdha të jetës, pavarësisht nëse jeni duke shijuar pamjet në një udhëtim të qetë rrugor ose duke vizituar një familje të largët.

Por një mjedis i panjohur trefishon rrezikun e gjumit të ndërprerë, sipas shkencëtarëve të Cornell.

Për fat të mirë, këto tri hile të shpejta qetësojnë hajdutët e zakonshëm të gjumit gjatë rrugës, kështu që ju mund të kënaqeni dhe të flini të qetë, pa marrë parasysh se ku ju çojnë udhëtimet tuaja.

Truri i mbingarkuar? Merr një libër
Nuk është çudi që dy në tre prej nesh kanë probleme të qetësojnë trurin kur udhëtojmë. Fatmirësisht, shkencëtarët e Universitetit të Minesotës thonë se leximi për vetëm gjashtë minuta para gjumit nxit lëshimin e valëve qetësuese alfa të trurit. Kjo zvogëlon stresin 68 për qind dhe ju ndihmon të flini 40 minuta më shpejt.

Muskuj të trazuar? Hani pak çokollatë
Problemi: Një dhomë e re vë sistemin tuaj nervor në gatishmëri të lartë, duke bllokuar lëshimin e serotoninës relaksuese dhe duke dyfishuar rrezikun tuaj për të prishur tensionin e muskujve nga gjumi. Rregullimi: Shijoni një trajtim me kakao, si akullorja me çokollatë. Kështu mund të bini në gjumë 15 minuta më shpejt dhe zvogëloni në gjysmë rrezikun e zgjimeve gjatë natës.

Ndiheni të përgjumur? Pini ujë me akull
Tre në katër prej nesh zgjohen të mërzitur dhe të lodhur gjatë pushimeve. Për të rritur fuqinë tuaj mendore me 40 për qind në pesë minuta, pini ujë me akull, sugjerojnë studiuesit e UCLA. Uji re-hidraton shpejt qelizat e trurit, ndërsa temperatura e ftohtë nxit lëshimin energjik të valës beta. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS