Hidromorava

Tre çajra që lehtësojnë simptomat e alergjive të pranverës

/ 2 minuta lexim

Nëse jeni një nga miliona njerëz që vuani nga alergjitë çdo pranverë, këtu janë tre çajra të lirë që mund t’ju ndihmojnë. Ata nuk do të heqin qafe alergjinë tuaj, por do të lehtësojnë simptomat.

Çaji i hithrës

Hithrat, megjithëse mund të shoqërohen me kruajtje dhe ndjesi shpimi gjilpërash të pakëndshme në fëmijëri, në fakt janë një thesar i vetive shëruese. Ky çaj ka veti të jashtëzakonshme anti-inflamatore dhe ndihmon në kongjestion nazal.

Një studim i 40 vullnetarëve zbuloi se ata që konsumuan ekstrakt të rrënjës së hithrës kishin dukshëm më pak simptoma alergjie në krahasim me ata që morën një placebo.

Çaji jeshil

Ky çaj njihet për përfitimet e shumta shëndetësore, që nga rregullimi i presionit të gjakut e deri te ulja e rrezikut nga sëmundje të ndryshme.

Hidromorava

Ai përmban polifenole, antioksidantë që ndihmojnë në zbutjen e simptomave të etheve të barit. Katekina në çajin jeshil ka veti anti-inflamatore dhe ndihmon në hapjen e rrugëve të frymëmarrjes, gjë që është thelbësore gjatë sezonit të alergjive.

Çaj mente

Ky çaj freskues jo vetëm që kënaq qiellzën, por ndihmon edhe në hapjen e rrugëve të frymëmarrjes.

Hulumtimet kanë treguar se mund të ndihmojë me gulçim dhe kongjestion nazal falë vetive të tij anti-inflamatore dhe aromës freskuese.

Shtimi i mjaltit dhe shafranit të Indisë rrit efektivitetin e çajit në lehtësimin e simptomave të alergjisë, reduktimin e inflamacionit dhe lehtësimin e shqetësimit.