Ti, poezi endacake

Poezi nga Atdhe Geci

Në atë pasdite me shi e diell
ishte ajo; Erona e rinisë sime
Erona e një vere me dashuri

Dyzet vite kishim pa u parë
por dashuria në tëra kohërat
mbetet dashuri, mbetet femër

Jeta ka plotë çaste të lumtura
edhepse në moshë, unë e ajo
u puthëm dhe u përqafuam

Ai takim na afroi aq afër me
njëri tjetrin, sa s´di si ndodhi
Në atë “rigjetje” me Eronën,
ne i kujtuam çaste nga ditët e
rinisë, çastet nga më intimet,
momentin kur ajo më s´ishte
vajzë, por një yll i dashurisë.

Përqafimet në Prishtinës dhe
shesheve të qytetit na mbajnë
mend, kur ne ishim me hove

Ai takim na ktheu në kujtime;
shtëpinë e studentëve, parkun
dhe netët tona nëpër bujtina!…

Atdhe Geci

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).