T`i mund të jesh duke ngrënë fruta më shumë seç duhet

Frutat janë një pjesë e rëndësishme e dietës suaj. Ndonjëherë mund t’iu ketë ndodhur të fiksoheni aq shumë pas një produkti që ju pëlqen sa nuk dini të ndaleni dhe mund ta teproni duke ngrënë.

Studiuesit theksojnë se rëndësia e konsumimit të frutave është shumë e madhe sidomos kur i hani në stinën e tyre, por ka një kufi. Sipas tyre nuk duhen ngrënë më shumë se:

1 gjysmë molle dhe një gjysmë banane

10 deri në 12 kokrra rrushi

Një gjysmë portokalli

Një gotë me sallatë frutash

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS