Thoni “ndal” ftohjes dhe gripit

Harrojeni limonadën. Limetada është pija e re që ju sugjerojmë kundër ftohjes. Menta dhe limeja janë përbërësit kryesorë dhe të mbushur me plot vitamina C, që ndikojnë në dy mënyra: e qetësojnë lukthin dhe mbrojnë prej ftohjeve.

PËRBËRËSIT:

100 gramë sheqer; 900 miligramë ujë; 130 gramë gjethe të mentës dhe 100 miligramë lëng të shtrydhur nga limeja.

PËRGATITJA:

Përzieni sheqerin dhe 100 miligramë ujë në një enë, dhe e lini që të valojë uji. Në ujin e ngrohtë për pak shtoni edhe 50 gramë gjethe të freskëta të mentës. E lini që lëngu të ftohet dhe e futni për tridhjetë sekonda në blender. Lëngut t’i shtoni edhe 800 miligramë ujë të thjeshtë të ftohtë dhe lëngun e limesë. Shërbejeni edhe me 80 gramë gjete të freskëta të mentës.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).