Thaçi: Vendimi i GJND-së, fitorja më e madhe e Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka shkruar se vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë e konfirmoi të drejtën për shpalljen e pavarësisë së Kosovës, shkruan Gazeta Express.

Përmes një shkrimi në Facebook, Thaçi ka thënë se kjo ishte fitorja më e madhe e Kosovës që hapi rrugën drejt forcimit të subjektivitetit ndërkombëtar e vulosi përjetësisht të drejtën tonë për vetëvendosje.

Ky vendim sipas presidentit ka trasuar rrugën për anëtarësimin e Kosovës në NATO, BE dhe OKB.

Më 22 korrik të vitit 2010, GJND shpalli verdiktin se pavarësia e Kosovës është legjitime e se nuk bie ndesh me të drejtën ndërkombëtare.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).