Thaçi: Ushtria do të bëhet me ligj – ose me ndryshime kushtetuese

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se Kosova nuk ka asgjë për të fshehur dhe se Gjykata Speciale ishte projekt ndërkombëtar.

“Nuk ka hapësirë apo nevojë për ndonjë panik, sa i përket Gjykatës Speciale. Kjo gjykatë do të spastrojë gjërat nga akuzat e një bote false, të prezantuara dhe të pretenduara ndaj luftës së Kosovës”, ka theksuar ai. “Thjesht ai projekt ka qenë një projekt ndërkombëtar; ‘lëre ose merre’ për Kosovën”.

Në një intervistë për emisionin “Udhëve” të Radio Televizionit të Kosovës, ai ka shtuar se Forcat e Armatosura të Kosovës do të bëhen me ndryshimet kushtetuese ose me ligj.

“Askush nuk mund të na vejë veto për themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës, sepse ky është vullnet i dy milionë qytetarëve të Kosovës. Është e drejtë e jona kushtetuese, ligjore, historike dhe garanci për të ardhmen që të jemi pjesë e NATO-s”, tha Thaçi.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).