Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

Presidenti Thaçi thotë se me vendimin e Gjykatës Kushtetuese u dëshmuar se po funksionojnë me sukses institucionet e pavarura të vendit.

Presidenti Hashim Thaçi ka mbajtur konferencë për media, pasi ka pranuar aktgjykimin e plotë të Gjykatës Kushtetuese për dekretin e tij për mandatarin e formimit të Qeverisë.

“Sot kam pranuar aktgjykimin e Gkykatës Kushtetuese për vlerësimin e kushtetutshmërisë për dekretin tim me të cilin propozova z, Hoti për Kryeministër. U dëshmua edhe njëherë se në Kosovë është pjekur demokracia dhe se funksionojnë me sukses institucionet e pavarura. Është hapur rruga për formimin e Qeverisë. Shpresoj të jetë kapitull i ri për stabilitet”, ka thënë Thaçi.

Ai thotë se ka qenë i sigurt se në hapat e tij të ndërmarrë për mandatimin e Hotit, nuk e ka shkelur Kushtetutën.

“Kam qenë i kujdesshëm që cdo hap që kam marrë, të jetë në përputhshmëri me Kushtetutën” .

“Pres që sa më parë të themelohet Qeveria e re, pasi rrethanat kërkojnë një Qeveri funksionale dhe efektive. Kosova nuk e ka lluksin të ketë vakum në qeverisje. Ftoj partitë politike dhe të nominuarin për Kryeministër të marrë përgjegjësitë”, ka thënë Thaçi. /Express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).