Thaçi flet për vizat, Hahn për taksën

Zyrtarët e Bashkimit Evropian kanë filluar sërish të kërkojnë vazhdimin e procesit të negociatave Kosovë – Serbi dhe pezullimin e tarifës së vendosur ndaj produkteve serbe e atyre boshnjake. Pas një takimi që ka pasur dje me presidentin e Kosovës Hashim Thaçi, Komisionari për Zgjerim nga BE-ja, Johanes Hahn, ka thënë se rinisja e dialogut i kontribuon edhe rajonit, jo vetëm palëve të përfshira në këtë proces, shkruan gazeta “Zëri”.

Ndërkohë, pas përfundimit të takimit me Hahn dhe me presidentin e Këshillit Evropian Donald Tusk, Thaçi nga Brukseli njoftoi se gjatë diskutimit me zyrtarët e lartë të BE-së ka përsëritur faktin se zvarritja e vendimit për heqjen e vizave për Kosovën është e papranueshme dhe e pakuptimtë.

Në anën tjetër, gjatë së hënës për mediet ndërkombëtare Hahn ka folur edhe rreth idesë për shkëmbim të territoreve, me ç’rast ka thënë se një opsion i tillë nuk përjashtohet po qe se palët bien dakord për arritjen e një marrëveshjeje. Lidhur me këtë ka reaguar kryeministri Ramush Haradinaj, i cili ka thënë se një deklaratë e tillë, që e lë të hapur mundësinë e bisedimit të kufijve, është vazhdim i politikës së gabuar të evropianëve. Ndaj ai është zotuar se një skenar i tillë nuk do të lejohet që të realizohet.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).