Thaçi: Ëndërroj që Presheva, Medvegja e Bujanoci t’i bashkohen Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se nuk ka asnjë draft marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës. Ai ka shtuar se i beson lidershipit të SHBA’së në ndërmjetësimin e dialogut mes dy shteteve.

Presidenti i Kosovës ka thënë se do të respektojë kushtetutën dhe se çdo marrëveshje do të kalojë nëpër Kuvendin e Kosovës.

“Nuk do të minojë atë që kemi ndërtuar deri më tani. Unë kam qenë bartës i të gjitha proceseve deri më tani, ose kam qenë pjesëmarrës. Vendi është dëmtaur nga demonstratat para institicuoneve. Është dëmtuar nga gazi lotsjellës në Kuvend. Këto kanë ndikuar në rënien e njohjeve”, ka thënë ai.

Tutje, Thaçi ka thënë se e ka një ëndërr që të përfshijë Luginën e Preshevës në territorin e Republikës së Kosovës.

“Ëndërroj që Presheva, Medvegja e Bujanoci të përshihen pa u cenuar integriteti territorial i Republikës së Kosovës’’, ka thënë ai në Klan Kosova.

“Kush flet për shkëmbim e bën për konsum të brendshëm, pasi kjo nuk është folur asnjëherë, e as më pak në Uashington’’, shton ai. /Express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).