Fundamenti

Thaçi deklarohet i pafajshëm për të gjitha akuzat

/ 1 minutë lexim
Mobi Casa

Ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, të hënën është deklaruar i pafajshëm për të gjitha akuzat për krime lufte, në seancën e parë dëgjimore në gjykimin ndaj tij në Gjykatën Speciale në Hagë.

Ai përballet me 10 akuza që rrjedhin nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës gjatë viteve 1998-99 që përfundimisht çoi në pavarësinë e Kosovës nga Serbia.“Unë e kuptoj aktakuzën dhe nuk jam fajtor,” u tha ai gjyqtarëve menjëherë pas fillimit të seancës.

Aktakuza ndaj ish-krerëve të UÇK-së, lidhur me pretendimin për krime lufte, është konfirmuar më 26 tetor 2020. Në paraqitjet e tyre të para në Dhomat e Specializuara në Hagë ata janë deklaruar të pafajshëm.

Mobi Casa

Ata po qëndrojnë në paraburgim në Hagë prej nëntorit të vitit 2020.

Më 29 prill, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka dorëzuar një aktakuzë të ndryshuar ndaj Thaçit dhe të tjerëve, ku pretendon se të akuzuarit kanë kryer krime lufte në Gjilan, Budakovë e Semetisht.