Testi i ri i gjakut mund të zbulojë më herët tumoret se sa ato që janë bërë deri më tani

Një test pionier i gjakut i cili përdor inteligjencën artificiale për të zbuluar shenjat e tumoreve të trurit mund të përdoret nga NHS.

Sipas zbulimit, shkencëtarët shpresojnë se ndihma diagnostikuese mund të përmblidhet brenda 18 muajsh, pas një prove premtuese të testit, shkruan The Telegraph- transmeton Indeksonline.

Testi i bazuar në inteligjencen financiare ishte në gjendje të identifikonte shenjat e glioma-s, forma më e zakonshme e tumorit të trurit, me një përqindje suksesi prej 90 përqind.

Tumoret e trurit shpesh prodhojnë simptoma të paqarta, të tilla si dhimbje koke, kujtesë ose probleme me shikimin. Një skanim është aktualisht mënyra e vetme e besueshme për t’i zbuluar ato.

Në kohën kur një pacienti i është dhënë një diagnozë, ata mund ta kenë parë GP-në e tyre dhjetra herë dhe të jenë në një fazë të vonshme të sëmundjes.

Kështu, testi i ri i gjakut kërkon të dhëna kimike të pranuara nga tumorët e trurit në gjak, dhe është në gjendje të japë rezultate ‘brenda disa orësh’.

Ekipi në Universitetin e Edinburgh tha që e njëjta teknikë ka potencialin për t’u përshtatur me llojet e tjera të kancerit, siç janë vezoret, pankreasi dhe zorrët.

Në përgjithësi, vetëm 15 përqind e pacientëve me një tumor kanceroz të trurit do të mbijetojnë për pesë vjet ose më shumë pasi të diagnostikohen.

Por kjo mund të ndryshojë gjithçka nëse testi përfundon në klinikë, e cila mund të jetë brenda 18 muajsh.

Dr. Paul Brennan, pedagog i moshuar klinik dhe konsulent nderi i neurokirurgut në Universitetin e Edinburgh, në Mbretërinë e Bashkuar, tha se të paktën 2.000 raste në vit nuk po zbulohen sa duhet.

‘Tumoret e trurit zvogëlojnë jetëgjatësinë mesatarisht 20 vjet. Ky është më i larti nga çdo kancer, ‘tha ai.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).