RCCOLA

Tërshëra ndihmon në uljen e sheqerit në gjak

/ 1 minutë lexim
Eco Higjiena

Tërshëra është ndër ushqimet më të shëndetshme në tokë.Kokrrat e saj janë të tëra pa gluten dhe një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave, mineraleve, fibrave dhe antioksidantëve të rëndësishëm.

Studimet tregojnë se tërshëra ka shumë përfitime shëndetësore.Këto përfshijnë humbje peshe, ulje të nivelit të sheqerit në gjak dhe rrezik të zvogëluar të sëmundjeve të zemrës.

Diabeti i tipit 2 është një sëmundje e zakonshme që karakterizohet nga niveli i sheqerit i ngritur në gjak.

Mobi Casa

Zakonisht rezulton nga ulja e ndjeshmërisë ndaj insulinës hormonale.

Tërshëra mund të ndihmojë në uljen e nivelit të sheqerit në gjak, veçanërisht në njerëzit që kanë mbipeshë ose kanë diabet të tipit 2.

Ajo gjithashtu mund të përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës.