Të mbesim në planet tona, jo në listën e pengesave

Nga Burim Ramadani – Në asnjë formë dhe në asnjë rrethanë, Kosova nuk është në status-kuo. Shtetësia e Kosovës po konsolidohet me vendime e hapa të sigurt.

Kosova e ka jetike të mbetet në zhvillimin e planeve të veta. Jo të sillet e pshtillet në listën e pengesave që ka përpara.

Kjo ka qenë dhe mbetet rruga që po ndjekim në përgjithësi, derisa jo rrallëherë ballafaqohemi me përsëritësit e listës së pengesave, që shpeshherë në tone krejtësisht pesimiste përshkruajnë një lloj varësie të Kosovës nga situata të tilla. Dorën në zemër, shtetet (sikuse individët) që e lidhin të ardhmen e vet përmes varësisë ndaj pengesave nuk është se arrijnë t’i kalojnë ato në formën më të mirë.

Kështu, argumenti bazik është ky: Kosova duhet të mbetet në planet e veta. T’i avancojë ato thelbësisht dhe ta argumentojë rrugën e ndjekur deri më tash.

Në asnjë formë dhe në asnjë rrethanë, Kosova nuk është në status-kuo. Shtetësia e Kosovës po konsolidohet me vendime e hapa të sigurt.

Tashmë, konsolidimi i Arkiktekturës së Sigurisë Kombëtare, si shembull konkret, është avancuar në nivele të qarta dhe të sakta. Partneriteti për politikat e sigurisë dhe të mbrojtjes është zhvilluar në nivele të shteteve të përgjegjshme në rendin global. Roli i Kosovës në siguri e mbrojtje ka hapur një kapitull të ri të kontributit. Planet tona janë që Kosova të jetë kontribuese për paqe e siguri në zona të ndryshme të botës. Krah për krah me shtetet demokratike, qoftë në dimensionet e organizatave rajonale, qoftë në dimensionet e koalicioneve globale, qoftë në dimensionet e partneriteteve bilaterale. Porse, kjo tashmë ka arritur një shkallë serioze të zhvillimeve.

Kosova është e përkushtuar për paqe, siguri, stabilitet dhe bashkëpunim me të gjithë. Si një vend që ka vuajtur tragjeditë e luftës, ne jemi të bindur se paqja e përhershme arrihet me anëtarësimin e secilit shtet të rajonit në NATO.

Kështu, Kosova ka qenë dhe do të jetë vend partner i besueshëm i NATO-s, duke punuar në të njëjtën kohë për t’u bërë anëtare e NATO-s. Në këtë kontekst, Kosova ka ndërmarrë hapat inicialë për të qartësuar pozicionin e vet dhe për të nisur gradualisht rrugën drejt integrimeve euro-atlantike.

Anëtarësimi në NATO është edhe qëllim shtetëror i Kosovës, edhe aspiratë popullore. Duke u nisur nga kjo, Qeveria e Kosovës ka institucionalizuar aspiratën popullore, duke themeluar Komitetin Ndër-Ministror për Anëtarësim dhe Integrim në NATO, duke planifikuar rritjen e prezencës së Kosovës në Bruksel, dhe duke kaluar përmes një Kornize të Komunikimit Strategjik të institucioneve.

Planet e Kosovës janë ambicioze në raport me NATO-n. Të njëjtën kohë, e kuptojmë procesin e integrimit në NATO, e kuptojmë rrugën përpara. Kosova është kontribuese e sigurisë. Synon të jetë kontribuese për sigurinë kudo nëpër botë, në bazë të kapaciteteve të veta. Në Strategjinë e Sigurisë së Kosovës – e cila mund të të miratohet në periudhën e afërt – partneriteti strategjik me SHBA-në, anëtarësimi në NATO dhe gatishmëria e Kosovës për kontribut për paqe në zona të ndryshme të botës është një prej 4 qëllimeve kryesore shtetërore.

E vërteta e Kosovës është kjo: Kosova ka marrë mbështetje për paqe që 20 vjet. Tash, është koha kur çdo kund në botë mund të dëshmohet se si një vend i vogël – që është ndihmuar të jetojë në paqe – mund të ndihmojë popujt tjerë të gëzojnë paqen. Ky është tregim i përbashkët i suksesit. Tregim i Kosovës dhe aleatëve perëndimorë. Prandaj, në përgjithësi dhe në detajet e nevojshme, synimet edhe në fushat tjera, sikurse kjo në siguri e mbrojtje, duhet të orientohet plotësisht në planet afatgjata. Asgjë nuk ndryshon nëse theksojmë e ritheksojmë listën e pengesave.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).