Të lani me rregull dhëmbët tuaj ulë rrezikun e hipertensionit

Ta pastroni dhëmbët tuaj me rregull do të thotë se rrezikoheni më pak nga tensioni i lartë i gjakut, thonë hulumtimet e reja, transmeton Indeksonline.

Një studim që përfshiu 36 mijë e 500 gra të moshuara gjetën se ato që kishin humbur dhëmbët kishin 20 për qind më shumë gjasa për të pasur hipertension.

Përmirësimi i higjienës dentare mund të zvogëlojë rrezikun e një çrregullimi serioz që prek mbi një të katërtën e të rriturve, thonë shkencëtarët.

Kjo mund të çojë në sulme në zemër, goditje, çmenduri dhe sëmundje tjera potencialisht fatale./Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).