Të gjitha dobitë, që vijnë nga majdanozi

Gjatë mesjetës majdanozi përdorej si ilaç, apo si bimë dekorative. Ai sot e ka gjetur vendin e merituar në kuzhinë. Majdanozi është i pasur me vitamina, minerale, vajra eterike dhe flavonoide.

Ai përmban 5 herë më shumë vitaminë C sesa limoni. Përbërësit e majdanozit neutralizojnë veprimin e përbërësve kimikë që gjenden në duhan. Flavonoidet veprojnë si antioksidues, duke na mbrojtur nga ndikimi negativ i radikaleve të lira.

Majdanozi është edhe burim i mirë i thartirës folike, e cila ka rëndësi për një shëndet më të mirë të zemrës dhe të enëve të gjakut. Ai vepron edhe si diuretik, meqë e përshpejton urinimin. Për këtë shkak majdanozi preferohet te sëmundjet e veshkave, por edhe te ënjtjet dhe te sëmundjet e zemrës. Majdanozi nuk mjekon vetëm trupin, por edhe shpirtin. Merrni një gotë mjaltë, 2 dcl lëng të majdanozit dhe lëng të dredhëzës. Nëse këtë përzierje e konsumoni 2-3 herë në ditë, nga një lugë, do të keni disponim më të mirë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).