Taktika me koalicionin

Nga Adrian Çollaku – Partia Demokratike e Kosovës këmbëngul edhe më tutje se nuk do ta ndërrojë partnerin e koalicionit qeverisës, Aleancën Kosova e Re të Behgjet Pacollit. Madje, pavarësisht se koalicioni aktual tashmë nuk i ka numrat e mjaftueshëm për të udhëhequr me ekzekutivin.

Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi të mërkurën, pas mbledhjes së ekzekutivit kosovar, tha se koalicioni aktual PDK- AKR do të funksionojë deri në mbajtjen e zgjedhjeve të reja.

Ndërkohë, pas Konventës së PDK-së, gjegjësisht pas distancimit të Jakup Krasniqit e Hydajet Hysenit dhe mungesës së Fatmir Limajt, koalicioni ka vetëm 56 deputetë, që sipas një matematike të thjeshtë, ky koalicion nuk i ka numrat dhe e ka vështirë i të funksionojë.

Megjithatë, zyrtarët e PDK-së duket se po dinë ta luajnë lojën politike shumë mirë.

Edhe pse Qeveria gjendet “buzë të greminës”, në mungesë të numrave, zyrtarët e saj me shumë elegancë dhe mjeshtri presionin po e bartin diku tjetër- te drejtuesit e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës. Ata në një formë a tjetër po ia bëjnë me dije AAK-së se nuk e kanë shumë për ngut ndërrimin e partnerit të koalicionit dhe po testojnë nëse partia e Ramush Haradinajt është e gatshme që të lëshojë pe në kërkesën e tyre të kamotshme- postin e kryeministrit.

Pas këtyre deklaratave të zyrtarëve të PDK-së, drejtuesve të AAK-së u mbetet që ta thonë fjalën e tyre dhe të bëhen shumë më seriozë. Të jenë të prerë në qëndrimet e tyre. Sidomos tani që pozicioni i tyre politik është shumë i favorshëm. “Tkurrja” e numrit të deputetëve të koalicionit qeverisës, ia ka dhënë AAK-së mundësinë që tërë situatën ta ketë në dorë. Madje, edhe rrëzimin eventual të kësaj qeverisjeje.

Megjithatë, duket se jo vetëm AAK-ja, por as Lidhja Demokratike e Kosovës, si partia më e madhe opozitare në vend, nuk janë ende të gatshme që të shkojnë në zgjedhje të reja. Lëvizja Vetëvendosje, në anën tjetër, e vetme pa mbështetjen tjetër të opozitës nuk po mund të bëjë asgjë.

Loja politike e PDK-së me çështjen e koalicionit, gjithashtu po arrin që të lërë nën hije shumë çështje të ndjeshme për vendin. Një prej tyre, edhe Fondi për Veriun, i cili fond nuk do mend se do t’i japë autonomi asaj pjese të vendit. Krijimi i një fondi të tillë, i cili të gjitha mjetet e grumbulluara do t’ua dedikojë serbëve, legalizon në një formë a tjetër autonominë për serbët e veriut, pavarësisht deklaratave të zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës, se kjo është diçka madje shumë pozitive për vendin.

Opozita, përjashto lëvizjen Vetëvendosje, është shumë e heshtur rreth kësaj çështjeje. Madje, partia e Ramush Haradinajt, në dorën e së cilës sot është edhe e tërë qeverisja e vendit, e vlerëson si shumë të suksesshëm arritjen e marrëveshjes në Bruksel për krijimin e këtij Fondi për veriun e vendit.

Nëse AAK-ja dhe LDK-ja nuk janë më të qarta në qëndrimet dhe në objektivat e tyre politike, PDK-ja do të vazhdojë mënyrën e saj të qeverisjes edhe për shumë kohë. E papenguar nga askush. Kur s’ka kush, i qoftë për hair. Me opozitë të këtillë, pse jo, do të kërkojë edhe mandatin tjetër.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).