Eko Higjiena

Tahiri: Veriu pa sovranitet, qeveritë e kaluara e shtrinë sovranitetin atje

/ 1 minutë lexim

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë, Edita Tahiri, ka thënë se Qeveria Kurti po bën propagandë për ndryshime thelbësore në veri të vendit.

Tahiri tha se veriut është pa sovranitet e me protektorat të shtuar, ku sipas saj, forcat e KFOR-it po shtohen çdo ditë.

“Në veri nuk funksionojnë gjykatat e Kosovës, nuk funksionojnë katër komunat, nuk paguhet rryma, madje as faturat e rrymës nuk iu kanë shkuar qytetarëve. I vetmi institucion që funksionon është Policia e Kosovës por pa policët serbë”, ka shkruar Tahiri.

Fundamenti

Postimi i plotë i Tahirit :

Veriu pa sovranitetin e shtetit plus me protektorat te shtuar, forcat e KFOR-it çdo ditë po shtohen ne veri – propaganda e qeverisë se ka bere ndryshime thelbesore ne veri jane te paverteta – ne veri nuk funksionojne gjykatat e Kosoves, nuk funksionojne kater komunat, nuk paguhet rryma, madje as faturat e rrymes nuk iu kane shkuar qytetareve.

I vetmi institucion qe funksiononon eshte policia e Kosoves por pa policet serb. Ne qeverite e kaluara e shtrijme sovranitetin ne veri, i vendosem te gjitha institucionet e shtetit ne veri, e vendosem kufirin me Serbine, madje shenjuam dhe pikat kufitare.