Tahiri thotë se Kosova duhet t’i vë vija të kuqe Serbisë në dialog

Ish-kryenegociatorja e Kosovës për bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, i ka ftuar partitë politike për konsensus rreth fazës finale të dialogut me Serbinë.

Ajo ka thënë për “Epoka e re” se konsensusin e parë që duhet ta arrijnë partitë është ai për vija të kuqe, që Kosova duhet t’i ketë në këtë proces.

Tahiri ka vlerësuar se vija të kuqe duhen të jenë njohja reciproke, Pakoja e Ahtisaarit dhe anëtarësimi i Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

Ajo ka theksuar se Kuvendi duhet ta miratojë platformën për këto bisedime dhe ta autorizojë presidentin dhe ekipin negociator, i cili do ta përfaqësojë Kosovën në këtë proces dialogues.

Sipas Tahirit, presidenti duhet të jetë udhëheqës i një delegacioni konensual, i cili autorizohet nga Kuvendi i Kosovës për të negociuar me Serbinë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).