Tahiri: Kosova po zbrazet e Qeveria është fokusuar në dialog

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka bërë të ditur se këtë javë Kuvendi i Kosovës do të mbajë dy seanca, një seancë të rregullt dhe një solemne, për përvjetorin e Pavarësisë.

Tahiri, pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, u shpreh i shqetësuar për ikjen e të rinjve nga Kosova, me ç’rast tha se Kuvendi dhe Qeveria duhet ta kenë në fokus këtë problem, e jo vetëm çështjen e dialogut.

“U përcaktuan dy seanca shtesë, ajo e rregullt dhe ajo solemne për përvjetorin e Pavarësisë”.

“Kuvendi i Kosovës duhet që t’i ngrejë dinamikat e veta, duke e përfshirë gjendjen sociale ekonomike në vend. Kosova po zbrazet dhe Qeveria është duke u fokusuar në dialog. Për dy vjet ka vetëm fjalë”, tha ai.

Sa i përket byrosë për konfiskimin e pasurisë, Tahiri tha se kjo është vetëm një pikë politike elektorale që nuk do të ketë asnjë efekt.

“Ligji për byronë ka pasur probleme serioze. AAK-ja dhe çdokush që ka pasuri të pajustifikueshme duhet të justifikohet. LVV-ja është duke e përdorur byronë, është një pikë politike elektorale që nuk do të ketë asnjë efekt”, tha ai. /eo

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS