Tahiri: Është koha që SHBA të zbarkojë në Kosovë me zyrën e saj të departamentit për mbrojtje

Ish-kryenegociatorja Edita Tahiri ka thënë se është koha që ShBA’ja të zbarkojë në Kosovë me zyrën e saj të departamentit për mbrojtje.

Tahiri ka shkruar në Facebook se ndikimi rus në Ballkan po shtrihet përmes hapjes së zyrës së ministrisë së mbrojtjes së Rusisë në Serbi.

Ajo ka thënë se është koha që NATO të kompletojë integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor përfshirë Kosovën.

“Rusia po zbarkon në Serbi me zyrën e saj të ministrisë së mbrojtjes. Tani SHBA duhet të zbarkojë në Kosovë me zyrën e saj të departamentit për mbrojtje. Është koha që NATO ta kompletoj integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor, përfshirë Kosovën, për t’i parandaluar ambiciet gjeopolitike ruse në rajonin e Ballkanit”, ka thënë Tahiri./Express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).