Sytë e nënës

Poezi nga Sabile Keçmezi-Basha

Sytë e nënës
Njihen lehtë
Janë liqene të ujësuara
Janë det
Janë oqean
Të mbushur me majë, me mirësi
e me dhembje

Të pa anë
Janë ata sy
Janë në përtej kohë
Janë në përtej dashuri
Prore bëjnë roje
Për mua
Për ty…

Rrezikun e vrimojnë nëpër gishta
me kërrabëza e amortizojnë
në miliona copë
sytë e nënës
sytë hyjnor
të nënëlokeve tona

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).