Sveçla: Të dielën është mundësia që grupet që kanë udhëhequr nën dirigjimin e Vuçiqit të marrin përgjigjen

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se qytetarët e komunitetit serb janë duke vazhduar të ballafaqohen me kërcënime e presion nga strukturat ilegale e kriminale të dirigjuara nga Beogradi.

Ministri ka pohuar se “Serbia po vijon me përndjekje e arrestime të serbëve të cilët akuzohen se janë angazhuar në institucionet tona”.

Në reagimin e bërë, ai tutje ka shtuar se sa i përket zgjedhjeve në veri, shumë kandidatë janë penguar e dorëheqje për shkak të presioneve e sulmeve të shumta.

“Pasi nën presion i’u kanë kërkuar dorëheqjet nga institucionet tona, tani edhe i ndëshkojnë përmes arrestimeve e i kërcënojnë përmes formave të ndryshme. Qëllimet e Serbisë për destabilizimin e vendit tonë më së shumti kanë rënduar mbi qytetarët e komunitetit serb të cilët në vazhdimësi janë përdorur si mjet për arritjen e qëllimeve të tyre.

Ata janë kërcënuar në vazhdimësi, janë sulmuar, veturat dhe pronat e tyre janë djegur sapo i kanë dorëzuar targat ilegale të Serbisë, bizneset e tyre janë shkatërruar çdoherë që pronarët nuk kanë pranuar të jenë pjesë e lojërave të tyre.

Zërat ndryshe janë ndalur padrejtësisht e me orë të tëra nga policia dhe shërbimi sekret i Serbisë ndërsa tani kur jemi në proces zgjedhor, shumë kandidatë janë penguar e janë dorëhequr për shkak të presioneve e sulmeve të shumta”, ka thënë ai.

Ministri mes tjerash ka shkruar se përkundër frikës që tentojnë të përhapin qarqe të caktuara të orkestruara, qytetarët duhet të dalin dhe të marrin pjesë në votime.

“Nesër do të mbahet procesi zgjedhor në 4 komunat veriore dhe përkundër frikës dhe pasigurisë që tentojnë të përhapin qarqe të caktuara e të orkestruara, ju bëj thirrje qytetarëve që të marrin pjesë në votim. Nesër është mundësia që përmes votës së qytetarëve, grupet që kanë udhëhequr nën dirigjimin e Vuçiq të marrin përgjigjen e merituar dhe qytetarët të çlirohen përfundimisht nga ta”, është shprehur ai.

Zgjedhjet në katër komunat veriore do të mbahen të dielën, ndërsa KQZ ka njoftuar se tashmë ka përfunduar të gjitha përgatitjet. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS