Studentët e UBT-së ideojnë projekte të veçanta arkitektonike

Sistemi i të studiuarit në UBT përfshin realizim të projekteve që kanë zbatim në jetën e përditshme, në mënyrë që të njëjtat të shfrytëzohen për përmirësimin e nivelit të jetës së qytetarëve.

Një nismë me qëllim të tillë është realizuar nga studentët e Arkitekturës dhe Planifikimit Hapësinor, në kuadër të lëndës “Studio Dizajn 2 “, me ligjërues Arbër Sadikin.

Në kuadër të kësaj lënde, studentët e ndarë në grupe kanë zhvilluar punën e tyre semestrale origjinale që konsiston në zhvillimin e një koncepti arkitektonik, duke filluar nga ideimi, identifikimi dhe formulimi i problemeve, analizës, diskutimit, ngritjes së konceptit dhe zhvillimit të tij në projekt arkitektonik ideor, duke pasur si fokus kryesor gjenerativ personalitetin e artistit ndërkombëtar, Bekim Fehmiu.

Në kuadër të këtij projekti janë ideuar qendra memoriale, qendra kulturore, pavijone etj.

Lokacioni i këtyre projekteve është paraparë të jetë në rrugën “Agim Ramadani”, në Prishtinë.

Parcela kufizohet me zonën historike të qytetit, në peizazhin e së cilës marrin pjesë objekte të rëndësishme historike, si: Xhamia e Gurit (Tash Xhamia), Xhamia e Jashar Pashës, godina e Kuvendit të Republikës së Kosovës, sheshi “Ibrahim Rugova”, etj./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).