Stomatologu mund ta zbulojë nëse vuani nga diabeti, sëmundjet e zemrës

Goja është pasqyrë e pjesës tjetër të trupit të njeriut dhe përmes saj mund të vërehen problemet tjera gjatë një kontrolloi stomatologjik. Jo të gjitha fshehtësitë e mira mund të tregohen nga shëndeti i dhëmbëve. Ja cilat nga sëmundjet mund t’i zbulojë dentisti:

DIABETI

Në hulumtimin e vitit 2014, pothuajse dy të tretat e stomatologëve kanë deklaruar se pacientët me paradentozë i kishin dërguar për testimin e diabetit. Kjo është gjë e mirë, pasi që diabeti është sëmundje që nevojitet kohë të diagnostikohet. Niveli i lartë mund ta dëmtojë higjienën orale, përfshirë gojën e tharë që rrit krijimin pllakës së dhëmbëve. Një ndër simptomat e parë të diabetit është aroma e keqe në gojë.

SËMUNDJET E ZEMRËS

Një hulumtim nga viti 2007 ka zbuluar se njerëzit me sëmundjen e paradentozës kanë më shumë gjasa të preken nga sëmundjet e zemrës. Me rëndësi është të themi se nëse gjendja juaj me paradentozë shërohet, kjo do të thotë se edhe problemet me zemër po pakësohen.

DEMENCA

Amundet humbja e dhëmbit ta shkaktojë humbjen e kujtesës? Në bazë të studimit britanik, mungesa e dhëmbëve ndërlidhet me humbjen e aftësive mendore.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).