Spinaqi forcon zemrën dhe shikimin

Spinaqi ka dyfishin e fibrës që kanë perimet tjera të gjelbra, kështu duke e bërë një zgjedhje të mirë për ata që janë të prirë për t’u ushqyer shëndetshëm.

Është i pasur me vitamina A e K dhe është burim i mirë i hekurit dhe folateve, përcjell “Zëri.info”.

Spinaqi ofron antioksidues si beta-karotene, që ndihmojnë shëndetin e zemrës, luftojnë kancerin, dhe ndihmojnë të keni sy të shëndetshëm.

Spinaqi i pa gatuar (ashtu i gjallë) është i shijshëm në sallata ose mund t’i grish dhe t’ia thyesh ca vezë të përziera, ta përdorësh në sup ose edhe pasta.

Mund edhe ta pish po qe se ke shtrydhëse frutash, hedh spinaqin aty dhe bëj lëng spinaqi.

Është interesant se edhe nëse spinaqi zihet në temperatura të larta, ai nuk i humb aspak vetitë e tij të dobishme, prandaj nuk ka rëndësi se si e konsumoni, por me rëndësi është që ai të gjendet në dietën tuaj, pasi me konsumimin e spinaqit, ju do të kontribuoni në shëndetin e përgjithshëm tuajin./ZERI

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).