Fidanishtja

Specat e kuq mbrojnë lëkurën, shërojnë aknet dhe ruajnë rininë

/ 2 minuta lexim

Specat e kuq për shumicën janë erëz e preferuar për përgatitjen e gjellëve, prandaj edhe e hasim në secilën kuzhinë.

Pos se gjellëve i japin shije të pasur, është mirë ta dini se në 100 g speca të freskët hasim 92 për qind ujë, 6 g karbohidrate, 0,3 g yndyrë dhe 1,2 g fibra dietale, e përmban edhe vitaminat A, C dhe B6.

Është burim i mirë për fibra dietale, vitamina B2 (riboflavinë), B3 (niacinë), B5 (pantotenë), B9 dhe vitamina K, mangan dhe magnez.

Mobi Casa

Në një studim ishte përcjellë një grup i meshkujve për të gjetur lidhjen midis konsumimit të lartë me vitamina C, përkatësisht speca të gjelbër, dhe ulet rreziku për kancer të prostatës.

Rezultatet kanë treguar se te të anketuarit që më shumë kanë konsumuar speca të gjelbër ishte më e ulët kjo shfaqje e sëmundjeve. Hulumtimet preliminare tregojnë se specat kanë përbërës special kundër kancerit dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit në fyt dhe lukth.

Vitaminat, hekuri dhe betakarotina nga specat janë përgjegjës për kontrollimin e prodhimit të melaninës, kështu që specat e kuq u preferohen personave me çehre të zbehtë dhe të gjithë atyre që kanë probleme me lëkurë me hiperpigmente.