Sokol Latifi, fitues i çmimit të parë në “Fest Flaka 2019”

Gjilan – Këngëtari Sokol Latifi, që ka interpretuar këngën “Zëri i atdheut” ka fituar çmimin e parë në Festivalin e Muzikës Popullore “Fest Flaka 2019”, që është mbajtur në kuadër të manifestimit kulturor “Flaka e Janarit 2019”. Çmimin e dytë e ka fituar Rina Kurteshi, që ka kënduar këngën “Margjelo”, derisa e treta u radhit Elona Sadiku, që interpretoi këngën “Po m’rrah zemra”.

Festivalin e Këngës e ka hapur Lutfi Haziri, kryetar i Gjilanit, i cili ka theksuar se është kënaqësi të kesh një orkestër dhe artistë të tillë që sonte performojnë dhe që me këtë festival e përmbyllin “Flakën e Janarit”.

Ky festival ka bërë emër te të gjithë shqiptarët kudo që jetojnë dhe nderon heronjtë, dëshmorët e martirët, të gjithë ata që sakrifikuan për ditët e bardhë të lirisë të shqiptarëve.

“Heronjtë mbeten drita dhe kujdestarë të kësaj lirie që ne të gjallët duhet t’i nderojmë dhe respektojmë. Njëzet vjetori i lirisë së Gjilanit është më i ri se “Flaka e Janarit”. Ne kemi filluar shumë herët dhe në bashkëpunim me Sabit Rrustemin e Hasan Bunjakun si bartës të institucioneve dhe vetë Beqir Musliu ia ka dhënë shpirtin këtij manifestimi e ne të tjerët kemi punuar, jemi angazhuar duke e mbajtur këtë manifestim”, ka thënë Lutfi Haziri, që ka shtuar se këtë ditë e shënojmë në rënien heroike të Zahir Pajazitit, Hakif Zejnullahut dhe Edmond Hoxhës, u nderua Reshat Ymeri në përvjetorin e rënies, nderuam Skënderbeun, presidentin Rugova, Jonuz Muslun dhe shumë emra dëshmorësh e heronjsh e nderimi më i madh është vlera kulturore, “Talia e Flakës”, aktivitet i jashtëzakonshëm, “Pena e Flakës”, ku fitoi Rozafa nga Shkodra, “Peneli i Flakës” dhe shumë manifestime të tjera.

Haziri ka përshëndetur të pranishmit, sidomos zëvendësministrin e Turizmit nga Mali i Zi, por edhe të gjithë të tjerët, deputetët dhe ka paralajmëruar vendosjen e monumentit heroinë, kurse ka paralajmëruar edhe emërimin e autostradës me emrin e Agim Ramadanit dhe emërimin e Bibliotekës së Qytetit me emrin e Beqir Musliut.

Në programin artistik, kanë performuar këngëtarë mysafirë dhe 13 këngë konkurruese, kurse juria në përbërje Arben Asllanaj, Adhurim Rasimi dhe Arta Haziri – Nuhiu që kanë përzgjedhur më të mirët.

E mrekullueshme ishte edhe orkestra e drejtuar nga dirigjentja Florentina Rushiti – Bajrami.

Lutfi Haziri, kryetar i Gjilanit ka përmbyllur manifestimin “Flaka e Janarit 2019”./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).