Shtatori

Poezi nga Ramadan Mehmeti

Oborreve të shkollave
U kthej gjallërinë,
Nga zëra të fëmijëve
Ato gumëzhijnë.

Shoqërohem me libra,
Me lapsa e fletore,
Të gjitha dituritë
I shpalos prore.

Kur zgjidhen problemet,
Kryhen detyrat,
Me kënaqësi mbushemi,
Na qeshin fytyrat.

Dhe punët në fushë
Pa përtesë kryhen,
Njëri me tjetrin
Në garë tok shtyhen.

Lejlekët e dallëndyshet
I përcjell në vende të nxehta,
Fillon të ftohet moti
Ndryshe të frymojë jeta.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).