Shqipëria mbledh nënshkrimet në KiE kundër rezolutës së Dick Martyt

Shqipëria ka mbledhur nënshkrime në Asamblenë e Këshillit të Evropës për një rezulutë të re mbi atë të vitit 2011, ku u ngritën akuza për trafikim të organeve njerëzore nga UÇK-ja, ka njoftuar kryeminsitri Edi Rama.

“I mblodhëm më në fund firmat në Asamblenë e Këshillit të Evropës për mocionin për një rezulturë të re mbi rezulutën e vitit 2011, ku pa asnjë fakt u ngritën akuzat e tmerrshme ndaj Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për trafikun e organeve njerëzore”, ka shkruar Rama në Facebook.

Rama tha se s’ka forcë në botë që e damkos si kriminele luftën çlirimtare.“Rruga e drejtësisë për Kosovën, gjakun e derdhur për liri, dëshmorët e UÇK-së dhe heronjtë e saj të gjallë sot në Hagë, do të jetë e gjatë, e mundimshme, madje edhe fyese deri në palcë, por drejtësia do të triumfojë në fund fare, sepse s’ka forcë në botë që ta damkosë si kriminale një luftë çlirimtare”, ka shtuar ai.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS