Shqipëria e madhe, fiton dhe mban shpresat për kualifikim

Shqipëria ka fituar me rezultat 4-2 kundër Islandës, një fitore e madhe kjo e Shqipërisë e cila mban atë në lojë për kualifikime në Euro 2020. Dërmaku, Hysaj, Roshi dhe ishin lojtarët që ia siguaruan Kombëtares tri pikë.

Shqipëria është këndellur pas humbjes 4-1 kundër Francës për ta mundur Islandën në Elbasan Arena për ta mundur 4-2 Islandën dhe për të mbajtur shpresat për kualifikim tutje.

Shqipëria ishte më e mirë që nga fillimi i pjesës së parë të ndeshjes por golin e gjeti në minutën e 33-të ku Memushaj krosoi mirë për Kastriot Dërmakun që arriti të shënoi golin e parë për Kombëtaren shqiptare.

Me epërsinë minimale përfundoi edhe pjesa e parë.

Në pjesën e dytë u shënuan plotë pesë gola.

Në minutën e 47-të barazon Gylfi Sigurdsson por Shqipëria kthehet shpejt në lojë pas një goli të mrekullueshëm të Hysaj pasi u shërbye për mrekulli nga Manaj.

Islandezët kthehen në lojë në minutën e 58-të me Sigthorsson.

Por, pas kësaj Shqipëria merr ndeshjen në dorë dhe arrin të shënojë dy gola.

Fillimisht ishte Odise Roshi që shënon në minutën e 79-të, kurse rezultatin e vulos në minutën e 82-të për rezultat 4-2.

Me këtë fitore Shqipëria mbetet në vendin e 4-të me 9 pikë, 3 më pak se Islanda por është në lojë për t’u kualifikuar.

Grupin H ku është Shqippëria e prin Turqia dhe Franca me 15 pikë, në vendin e tretë Islanda me 12 pikë, Shqipëria e katërta me 9 pikë kurse Moldavinë dhe Andorra tashmë janë përshendetur nga kualifikimi. /GazetaExpress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).