Shoqata e Krijuesve Shqiptarë në Zvicër zgjodhi kryesinë e re

Kuvendi, me votim të fshehtë, zgjodhi Kryesinë. Kryetar i ri i SHKSHZ u zgjodh Bujar Salihu

Të dielën, më 9 shkurt 2020, në Winterthur u mbajt Kuvendi zgjedhor i Shoqatës së Krijuesve Shqiptarë në Zvicër, bëmn të ditur SHKSHZ në një njoftim për albinfo.ch.

Punimet e këtij kuvendi i shpalli të hapura piktori Gani Bytyçi, ushtrues i detyrës së kryetarit deri në kuvend.

Më pastaj u procedua me leximin e Statutit dhe Rregullores së punës, të cilat, delegatët pas një debati të frytshëm e konstruktiv, i aprovuan unanimisht.

Kuvendi gjithashtu aprovoi themelimin e katër sektorëve, veprim ky që është edhe orientim i ri programor i Shoqatës.

Kryesia së shpejti do të emërojë edhe drejtuesit e katër sektorëve: Letërsisë, Arteve pamore, Arteve skenike dhe Muzikës.

Më pas Kuvendi me votim të fshehtë zgjodhi Kryesinë. Kryetar i ri i SHKSHZ-së u zgjodh Bujar Salihu, nënkryetare Shqipe Bytyçi, sekretar Florim Useini. Ndërsa anëtarë të Kryesisë janë zgjedhur: Adem Dërmaku, Ilir Xheladini, Kushtrim Sylejmani, Fikrim Morina dhe Bit Gecaj.

Shoqata e Krijuesve Shqiptarë në Zvicër zgjodhi kryesinë e re

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).