Shmangni këto perime për darkë për të parandaluar fryrjen gjatë natës

Shmangia e perimeve të caktuara në kohën e darkës mund të ndihmojë në parandalimin e fryrjes dhe përmirësimin e tretjes.

Fryrja është ndjenja e ngopjes, shtrëngimit dhe shqetësimit në bark të shkaktuar nga prodhimi i tepërt i gazit ose mbajtja e lëngjeve. Ka disa faktorë që mund të kontribuojnë në fryrjen si ngrënia shumë e shpejtë, ngrënia e ushqimeve të yndyrshme ose të pasura, ngrënia e tepërt, stresi, ndryshimet hormonale, kapsllëku dhe ndjeshmëria ndaj ushqimit.

Një mënyrë efektive për të menaxhuar fryrjen është shmangia e disa ushqimeve, veçanërisht në kohën e darkës, kur trupi ynë ngadalësohet dhe është më e vështirë për të tretur ushqimin.

8 perime që duhen shmangur për darkë:

Brokoli

Brokoli është një perime e pasur me një sërë lëndësh ushqyese. Megjithatë, ajo përmban një sheqer të quajtur rafinozë që është i vështirë për t’u tretur. Kjo mund të çojë në gazra dhe fryrje. Ngrënia e brokolit vonë në mbrëmje gjithashtu mund të shkaktojë dispepsi dhe të pengojë një gjumë të mirë të natës.

Lakrat e Brukselit

Lakrat e Brukselit gjithashtu i përkasin familjes së perimeve të kryqëzuara dhe përmbajnë rafinozë. Siç u përmend, rafinoza mund të jetë e vështirë për t’u tretur dhe mund të çojë në probleme me tretjen nëse konsumohet para gjumit. Ato janë gjithashtu të larta në fibra të cilat mund të shkaktojnë gazra dhe fryrje. Kufizoni marrjen e lakrave të Brukselit ose shmangni ato fare nëse keni fryrje.

Lulelakra

Lulelakra e ngjashme me brokolin dhe lakrat e Brukselit janë jashtëzakonisht ushqyese dhe na ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore. Megjithatë, ato përmbajnë një përbërës të quajtur sulforafan i cili mund të shkaktojë gazra dhe fryrje. Ai gjithashtu përmban një sasi të lartë të fibrave që mund të jenë të vështira për t’u tretur.

Lakra

Është gjithashtu një perime kryqëzuese. Konsumimi i lakrës për darkë mund të shkaktojë gazra dhe fryrje për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave dhe rafinozës. Ngrënia e lakrës në darkë mund ta bëjë të vështirë gjumin. Prandaj, ju inkurajoheni të shtoni lakër në mëngjes ose drekë.

Qepë

Qepa përmban fruktane, një lloj karbohidrati që mund të shkaktojë gazra dhe fryrje. Ato janë gjithashtu të larta në fibra të cilat mund ta përkeqësojnë problemin. Nëse jeni të prirur për fryrje, shmangni konsumimin e qepëve në kohën e darkës.

Hudhra

Hudhra konsiderohet një superushqim falë cilësive të shumta ushqyese dhe përfitimeve shëndetësore që ofron. Megjithatë, hudhra gjithashtu përmban fruktane të cilat mund të çojnë në fryrje dhe gazra. Mund të shkaktojë gjithashtu zbaticë acidi që mund të ndërhyjë në gjumin.

Bizele

Bizelet janë të bollshme në lëndë ushqyese veçanërisht antioksidantë. Kjo i bën ato një shtesë të shkëlqyeshme për dietën tuaj, por bizelet gjithashtu mund të shkaktojnë fryrje për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave dhe fruktozës. Ato përmbajnë gjithashtu alkoole sheqeri që mund të shkaktojnë probleme me tretjen.

Patate të ëmbla

Patatet e ëmbla janë një burim i mirë i fibrave dhe lëndëve ushqyese, por ato mund të jenë të vështira për t’u tretur për disa njerëz.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS