Shkon në 101 numri i viktimave nga coronavirusi në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se të shtunën kanë vdekur katër persona të infektuar me COVID-19, duke çuar numrin e viktimave në 101.

Sipas institutit, po ashtu 203 persona kanë rezultuar pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 4.715 raste nga 27.723 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2.

Rastet pozitive sipas komunave:

Komuna Prishtinë 75 raste;
Komuna Gjilan 28 raste;
Komuna Ferizaj 21 raste;
Komuna Fushë Kosovë 11 raste;
Komuna Lipjan 11 raste;
Komuna Podujevë 8 raste;
Komuna Viti 6 raste;
Komuna Mitrovicë 6 raste;
Komuna Drenas 5 raste;
Komuna Kamenicë 4 raste;
Komuna Malishevë 4 raste;
Komuna Vushtrri 4 raste;
Komuna Skenderaj 4 raste;
Komuna Gjakovë 3 raste;
Komuna Shtime 3 raste;
Komuna Pejë 3 raste,;
Komuna Obiliq 2 raste;
Komuna Rahovec 2 raste dhe me nga 1 rast;
Komunat: Deçan, Prizren dhe Shtërpce, njofton Telegrafi.

Komitetit për koordinimin dhe vlerësimin e situatës emergjente me coronavirus ka diskutuar të premten në mbrëmje për situatën epidemiologjike në vend.

Meqenëse ditëve të fundit numri i të infektuarve është shtuar së tepërmi, madje duke pasur pasoja të rënda edhe me jetë njerëzish, nga diskutimet e pjesëmarrësve doli se Qeveria dhe institucionet e tjera të vendit nuk mund ta përjashtojnë as marrjen e masave më të rrepta të kufizimit të lëvizjes së qytetarëve, njofton Telegrafit.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).