Shkencëtari shqiptar, pjesë e ekipit në Kembrixh që afron ekspertiza

Shkencëtari shqiptar, Eris Duro, po merret me studime në fushën e kimisë biologjike dhe biologjisë molekulare.

Ministri i Diasporës, Pandeli Majko ka njoftuar se: “Ai njihet si zbulues i dy proteinave në qelizat e njeriut, të cilat luajnë rol të rëndësishëm në riparimin e molekulave të ADN-së”

Shkencëtari shqiptar, Eris Duro, po merret me studime në fushën e kimisë biologjike dhe biologjisë molekulare.

Ministri i Diasporës, Pandeli Majko, ka njoftuar se: “Ai njihet si zbulues i dy proteinave në qelizat e njeriut, të cilat luajnë rol të rëndësishëm në riparimin e molekulave të ADN-së”.

Sipas Majkos, aktualisht Duro është pjesë ekipit që ofron ekspertizë për fusha të ndryshme në “Oakland Innovation” në Kembrixh, Mbretëri e Bashkuar.

Më parë, ai ka qenë edhe pjesë e grupit kërkues në Universitetin e Edinburgut dhe qendrën mjekësore “Fred Hutchinson Cancer Center” në SHBA.

Shkencëtari shqiptar, pjesë e ekipit në Kembrixh që afron ekspertiza

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).