Uji Dea

Shkëlzen Maliqi e quan teveqel Kurtin: Nga media kroate na çoi selam se pajtohet me Amerikën

/ 2 minuta lexim
Mobi Casa

Shkëlzen Maliqi, opinionist, e ka etiketuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin si ”teveqel“.

Kjo pas intervistës së Kurtit për gazetën kroate ”Veçernji List“, ku Kurti citoi qëndrimin amerikan për për atë se çfarë duhet të jetë Asociacioni i komunave me shumicë serbe.

Por, Maliqi thotë se Kurti nuk përmend fare “që ka qenë gabim“.

Mobi Casa

”Athua Albini, më në fund, e paska mbledh mendjen pasi që një vit e luajti lojën prej teveqelit të pabindur? Nga mediat kroate, na çoi selam kthjellësie të pajtimit të plotë me Amelikën… Vetëm diçka mungonte. Teveqeli i përrallës së moçme shqiptare çdo herë kur bënte sherre i thoshte vetës: “Gabova, mend për herën tjetër!” Mirëpo, e haronte i shkreti teveqel mësimin, dhe sërish e sërisht gabonte. Megjithatë, ka një dallim në përrallat. Teveqeli kryeministër nuk e thotë fare se ka qenë në gabim. Athua pse? Përralla në lesh, shëndeti prej nesh”, ka shkruar Maliqi në Facebook, të hënën.

Kurti gjatë asaj interviste ka thënë po ashtu se perëndimi “është duke e falur Vuçiqin”, duke shtuar se SHBA-ja dhe BE-ja kanë pritshmëri të ulëta për presidentin serb. /Gazeta Express/