Shkelet rezoluta e Kuvendit për murin

Muri i Mitrovicës pritet të rrënohet gjatë këtij muaji nga autoritetet kosovare, pasi që i njëjti nuk është rrënuar deri dje nga niveli lokal, duke mos e respektuar as Rezolutën e Kuvendit të Kosovës për rrënimin e tij.

Kuvendi javë më parë ka miratuar një rezolutë, e cila kërkon që muri të rrënohet gjatë muajit janar 2017, përderisa Qeveria e Kosovës duhej të angazhohej që organet kompetente për trajtimin e ndërtimeve pa leje t’i ndërmarrin të gjitha veprimet ligjore për murin që është në ndërtim e sipër në pjesën e urës se Ibrit”.I njëjti, të trajtohet si veprim politik dhe ndërtim pa leje”, thuhej mes të tjerash në Rezolutën e Kuvendit, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Rrënimin e murit e kanë paralajmëruar edhe presidenti Hashim Thaçi, kryeministri Isa Mustafa, si dhe kryeparlamentari Kadri Veseli. Madje ky i fundit ka thënë se nëse serbët nuk e rrënojnë murin, “ekskavatorët e Ministrisë së Mjedisit do të nisen për ta rrënuar”.

Mediet në vend kanë shkruar të martën se përfaqësuesja speciale e BE-së në Kosovë, Natalya Apostollova dhe kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, janë përpjekur që të bëjnë marrëveshje me kryetarin e Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, që ai vetë ta rrënojë murin.

Por, kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, duke demantuar marrëveshjen e arritur për rrënimin e murit nga vetë autoritetet e Komunës Veriore, ka thënë se “nuk është arritur kurrfarë marrëveshje me delegaconin e Prishtinës në lidhje me murin mbrojtës në këtë qytet, për rrënimin e të cilit po insistojnë përfaqësuesit politikë të shqiptarëve./zeri/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).