Shkaktoi aksident me dëme afë 1.5 milion euro, shqiptarin nga Presheva e pret dënim i rëndë në Çeki

Një shqiptar nga Lugina e Preshevës rrezikon të dënohet deri në tetë vjet burg pasi akuzohet se shkaktoi një aksident në Repubikën Çeke.

Shoferi i kamionit të një kompanie nga Presheva i moshës 68 vjeçare është arrestuar në këtë shtet dhe do të qëndrojë në burg në pritje të gjykimit, nën dyshimin për fajësinë e përplasjes së kamionit me një tren në një pikëkalim.

Si rezultat i kësaj përplasjeje, treni me 220 pasagjerë u hodh nga binarët, duke lënë tetë të plagosur dhe shkaktuar dëme materiale në vlerë prej rreth 1.4 milion euro.

Një gjykatë në Pragë vendosi të dielën që shoferi i kamionit, i cili u mbajt në paraburgim që prej të premtes pasi u trajtua në spital, të mbetet në burg.

Policia është duke e akuzuar atë për dëmtim të qëllimshëm të sigurisë dhe dëme që vijnë nga treni që u hodh jashtë një hekurudhe./expresss/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).