Sheqeri në pijet e gazuara shkakton dhimbje në gjunjë

Konsumimi i tepërt i pijeve e gazuara pos se do të dikojë të shtoni në peshë, keq do të ndikojë në gjunjët tuaj, ndërsa që më të rrezikuarit janë personat e dobët.

Hulumtuesit kanë vëzhguar pacientët të cilët vuajnë nga osteoartriti në gjunjë, prej së cilës sëmundje vuajnë rreth gjashtë milionë britanikë të moshuar. Shkencëtarët kishin ardhur në përfundim se konsumimi i pijeve të gazuara përshpejton këtë çrregullim, e më së shumti ndikon te njerëzit e dobët.

Shkencëtarët kanë krahasuar rezultatet e 2.149 pacientëve, tek të cilët ishte diagnostikuar osteoartriti, si dhe kishin përcjellë zhvillimin e sëmundjes dhe konsumin e pijeve të gazuara. Njerëzit që kishin konsumuar pije joalkoolike kishin rezultate më të këqija e po ashtu ishte vërtetuar se meshkujt me peshë normale kishin më shumë probleme me gjunjët në krahasim me ata që vuanin nga mbipesha.

Pjesa tjetër është e paqartë nëse problemi fshihet në numrin e lartë të kalorive në pijet joalkoolike apo ekzistojnë substanca të tjera në pijet e gazuara që ndikojnë në përparimin e sëmundjes.
/Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).