Eko Higjiena

Shenjat që paralajmërojnë se vuani nga hipertensioni

/ 1 minutë lexim

Një nga aspektet më të rrezikshme të hipertensionit është se mund të mos e dini që po vuani nga kjo sëmundje.

Në fakt, gati 1/3 e njerëzve që vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut nuk e dinë për këtë.

Mënyra e vetme për të ditur nëse keni tension të lartë të gjakut është të bëni kontrolle të herëpashershme.

Kjo është sidomos e rëndësishme nëse një pjesëtar tjetër i familjes suaj ka tension të lartë të gjakut.

Këto janë disa nga simptomat që paralajmërojnë për tension të lartë të gjakut:

Dhimbje të shpeshta koke

Probleme me shikimin

Kkgjilan

Çrregullime të rrahjeve të zemrës

Gjak në urinëDhimbje kraharoriLodhje, dobësi, plogështi

Probleme me frymëmarrjen

Rrahje në gjoks, qafë ose veshNëse keni këto simptoma, duhet të vizitoheni menjëherë tek mjeku.

Mund të keni një krizë hipertensioni që mund të çojë në atak në zemër ose goditje në tru.

Hipertensioni i patrajtuar mund të çojë në sëmundje serioze, si goditje në tru, sëmundje të zemrës, probleme me veshkat dhe sytë