Shëndeti fillon në gojë

Sëmundjet e mishit të dhëmbëve ndërlidhen me shumë sëmundje të tjera, ndërsa që dallimi i hershëm mund ta ruajë shëndetin e njeriut, si dhe ta parandalojë përparimin e sëmundjes.

Hulumtimet e hershme kanë treguar se pacientët, që vuajnë nga ndonjë sëmundje e formës paradentale, përkatësisht që kanë pezmatim të mishit të dhëmbëve, i janë të ekspozuar rrezikut për t’u prekur nga sëmundjet e zemrës dhe gjakrrjedhjes, sistemit nervor, komplikimeve në shtatzëni, artritin reumatoid.

Hulumtimet shkencore kanë vërtetuar se ekziston lidhje midis shëndetit të gojës në përgjithësi dhe sëmundjes së Alzheimer-it, sëmundjet e sistemit tretës dhe prostatës. Shkencëtarët thonë se shëndeti i organizmit në përgjithësi fillon nga goja, prandaj mos lini anash vizitën te dentisti.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).