Shega, shpëtimtar i zemrës

Shega është shumë e fortë dhe me vlerë, e shkëlqyeshme për zemër dhe enët e gjakut dhe posedon antioksiduesit më të fortë. Përgjithmonë është simbol i shëndetit dhe jetëgjatësisë.

E pasur me flavonoide dhe polifenole, antioksidues të fortë që ofrojnë mbrojtje nga sëmundjet e zemrës dhe kancerit.

Vetëm një gotë lëng i shegës ka më shumë antioksidues se sa vera e kuqe, çaji i gjelbër, boronica dhe boronica e kuqe. Është përplot me vitamina B, kalium dhe acid folik.

Të gjithë ata që kanë probleme me zemër dhe enët e gjakut, kolesterol, është dëshmuar se lëngu i shegës ofron vetitë shëruese. Disa studime kanë treguar se shega është e hatashme në parandalimin e kanceri të gjirit, të zorrës së trashë, leukemisë dhe tumoreve.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS