ARKATANA

Shega mbron trupin e njeriut nga këto sëmundje

/ 3 minuta lexim
Fundamenti

Me ardhjen e vjeshtës, frutat e shegës shfaqen në raftet e supermarketeve, dhe kjo frutë, përveç që është jashtëzakonisht e shijshme, ofron shumë përfitime për trupin tonë.

Shega është një nga frutat më të vjetër të njohur për njerëzimin.

Është e pasur me lëndë ushqyese dhe është vlerësuar gjithmonë si një simbol i shëndetit, pjellorisë dhe jetës së përjetshme. Lëngu, farat dhe vaji i saj janë jashtëzakonisht të njohura.

Shumë studime kanë konfirmuar se shega është një nga frutat më medicinale në botë për shkak të efekteve të saj të dobishme në sistemin kardiovaskular, nervor dhe eshtrave.

Merr pjesë në parandalimin e shenjave të parakohshme të plakjes së lëkurësVaji i shegës ka veti të shkëlqyera antiinflamatore për shkak të përqindjes së lartë të acideve yndyrore omega-5.

Zvogëlon nivelin e radikalëve të lira në trup dhe ndihmon në parandalimin e shenjave të parakohshme të plakjes së lëkurës.

E shkëlqyeshme për kujdesin e thatë të lëkurësVaji i farës së shegës depërton thellë në lëkurë dhe e hidraton atë brenda.

Rekomandohet ta aplikoni atë në mbrëmje para se të shkoni në shtrat.

Lehtëson simptomat e psoriazaNëse vuani nga psoriaza ose ekzema, filloni të përdorni vaj shege.

Është e butë dhe ka veti të shkëlqyera antiinflamatore dhe antimikrobiale.

Është e shkëlqyeshme për pastrimin e lëkurës

Uji Dea

Përzieni vajin e shegës me pak vaj kokosi ose ulliri dhe hiqni përbërjen.

Meqenëse depërton thellë në lëkurë, është i shkëlqyeshëm për pastrimin e poreve.

Kundër parazitëve

Shega është e mirë për zemrën, ndërsa në përgjithësi pranohet si një agjent kundër parazitëve të zorrëve.

Ekstrakti i farave të vajit ka veti antibakteriale dhe shkatërron shumë stafilokokë dhe streptokokë.

Si ta pastroni shegën më lehtë

Pritini shegën në dy gjysma.

Mbërtheni gjysmën e saj me gishtat e dorës së majtë, në mënyrë që faqja e prerë e shegës të përballet me pëllëmbën dhe të mos e prekë atë.

Mbajeni dorën mbi enën në të cilën do të mblidhni farat.

Nga ana tjetër, merrni lugën dhe përdorni më forcë për të goditur anën e rrumbullakët të shegës. Farat do të bien në enë të padëmtuara nga ndikimi.