Shega mbron nga sëmundjet neurologjike

Konsumimi i rregullt i shegës do të mund ta mbrojë trurin nga sëmundjet neurologjike, si sëmundjen e Alzhaimer-it, ka treguar studimi amerikan, rezultatet e të cilit janë publikuar në revistën “ACS Chemical Neuroscience”. Dihet që moti se shega është e pasur me antioksidues, dhe se ndihmon te problemet e zemrës.

Nuk duhet të mendoni se nuk ndikon kundër kancerit, sepse ndikon edhe kundër tij dhe inflamacioneve. Është e mirë edhe si ushqim kundër plakjes së hershme të organizmit, dhe se është në gjendje t’i mbrojë qelizat e trurit, neuronet.

Ekspertët kanë vërtetuar se falë baktereve të mira në mikroflorë, prodhohen molekula, që kanë ndikim kundër inflamacioneve.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).