Shaqiri, futbollisti më i paguar në SHBA

Paga mesatare e lojtarëve është rritur me 11% krahasuar me vitin 2022, në një shifër pak a shumë 530.000 dollarë.

Shoqata e lojtarëve të Major League Soccer ka publikuar listën e futbollistëve më të paguar. Ndërkohë që Major League Soccer vijon të rritet, po ashtu rriten edhe pagat në të gjithë kampionatin. Paga mesatare e lojtarëve është rritur me 11% krahasuar me vitin 2022, në një shifër pak a shumë 530.000 dollarë

Futbollisti më i paguar është Xherdan Shaqiri, i cili fiton 8.153.000 dollarë këtë edicion. Ai zë një pjesë të rëndësishme (rreth 42%) në librin e pagave të Chigago Fire dhe duhet ende të shënojë një gol, përcjell albinfo.ch.

Menjëherë pas Shaqirit është ylli i Toronto FC, Lorenzo Insigne, paga e të cilit është 7.500.000 dollarë. Vetëm 56.250 dollarë ndajnë Insigne nga sulmuesi i LA Galaxy, Chicharito Hernandez, dhe pas tij, një tjetër sulmues i Toronto, Federico Bernardeschi (6.295.381 dollarë).

Pesë vendet e para mbyllen me sulmuesin e Austin FC, Sebastián Driussi, i cili fiton pak më shumë se 6 milionë dollarë në vitin 2023.

10 futbollistët më të paguar në Major League Soccer

Chicago Fire F, Xherdan Shaqiri: $8,153,000
Mosha: 31 vjeç

I transferuar nga: Olympiquie Lyonnais (Francë), 2022

Toronto FC F, Lorenzo Insigne: $7,500,000
Mosha: 31 vjeç

I transferuar nga: Napoli (Itali), 2022

LA Galaxy F, Javier “Chicharito” Hernandez: $7,443,750
Mosha: 34 vjeç

I transferuar nga: Sevilla (Spanjë), 2020

Toronto FC M/F, Federico Bernardeschi: $6,295,381
Mosha: 29 vjeç

I transferuar nga: Juventus (Itali), 2022

Austin FC F, Sebastián Driussi: $6,022,500
Mosha: 27 vjeç

I transferuar nga: Zenit St. Petersburg (Rusi), 2021

Houston Dyanmo M, Héctor Herrera: $5,246,875
Mosha: 33 vjeç

I transferuar nga: Atlético Madrid (Spanjë), 2022

LA Galaxy F, Douglas Costa: $4,508,333
Mosha: 32 vjeç

I transferuar nga: Juventus (Itali), 2022

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS