Serwer: Demarkacioni mund ta destabilizoj Kosovën

Eksperti i mirënjohur amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer thotë se demarkacioni me Malin e Zi mund ta destabilizoj Kosovën.

Kjo çështje mund të ndodhë, edhe pse Serwer vlerëson se Kosova ka çështje shumë më të rëndësishme se sa shënimin i vijës kufitare me shtetin fqinj.

“Çdo çështje mund të jetë destabilizues në qoftë se një lëvizje politike arrin mobilizoj dhunën për të realizuar qëllimet e veta. Ka shumë çështje më të rëndësishme në Kosovë sesa demarkacionin me Malin e Zi, i cili kurdo që miratohet do të jetë një hap pozitiv. Demarkacioni me Malin e Zi do të jetë një gjë e mirë. Unë pres që ditën kur do të shënohet vija kufitare me shtetin fqinj Serbinë”, është shprehur analisti amerikan për balkaneu.com, transmeton agjencia e lajmeve INA.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).