Serbia, edhe me Interpol po i konfiskon dokumentet e Luginasve

Në zyret e Lëvizjes “Vatra” kanë arritur disa ankesa, e bashkë me to edhe vërtetimet e lëshuara pas konfiskimit të dokumenteve të identifikimit. I çuditshëm është fakti, se për konfiskimin e dukomenteve të luginasve, Serbia ka angazhuar edhe Interpol- in, duke i futur këta banorë në regjistrat e tyre.

Ne kemi informacione dhe dokumente se në Republikën e Maqedonisë së Veriut, janë konfiskuar dokumente valide, me pretekstin se Serbia kërkon konfiskimin e këtyre dokumenteve.

I bëjmë apel faktorit ndërkombëtar që t’i bëjë presion Serbisë me qëllim që kjo e fundit ta ndalë fushatën e pasivizimit dhe konfiskimit të dokumenteve identifikuese të shqiptarëve të Luginës së Preshevës thuhet nw reagimin e Lëvizjes “Vatra”./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS