Së shpejti hapet Qendra për Arte Bashkëkohore në Gjilan

Gjilan- Organizata multi-artistike “Varg e Vi” nga Gjilani e cila kryesisht merret me aktivitete kulturore, performanca, ekspozita,wëorkshope apo trajnime dhe edukim mbi artet bashkëkohore këtyre ditëve po bën përgatitjet për hapjen e Qendrës për Arte Bashkëkohore në Gjilan.

Lokalet e Qendrës për Arte Bashkëkohore në Gjilan të premten i ka vizituar Veton Nevzadi, drejtor për Rini, Kulturë dhe Sport i Komunës së Gjilanit, i cili me këtë rast i inkurajoi artistët për punën e mirë që po bëjnë duke i ripërsëritur të pranishmëve përkushtimin e kryetarit të komunës Qemajl Mustafa dhe të drejtorisë që ai udhëheqë për të përkrahur secilën iniciativë e cila do të promovonte kulturën dhe artin në Gjilan.

Jeton Muja, kryetar i organizatës multi-artistike “Varg e Vi” nga Gjilani me këtë rast falënderoi institucionet komunale për përkujdesjen duke përshkruar në mënyrë të detajuar natyrën e aktiviteteve të cilat do t’i zhvillojë kjo qendër.

Muja theksoi që qëllimi kryesor dhe i vetëm i Qendrës mbetet zhvillimi i artit bashkëkohorë në komunën e Gjilanit, Kosovë dhe më gjerë, duke nxitur artistët e rinj dhe të të gjitha brezave, të shfaqin kreativitetin e tyre origjinal dhe format e reja të artit bashkëkohor.

Hapja solemne e Qendrës për Arte Bashkëkohore në Gjilan pritet të bëhet në kuadër të aktiviteteve të cilat po shënojnë 100 vjetorin e Pavarësisë në të gjitha trojet shqiptare./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).