Së bashku të këndojmë, së bashku të festojmë

Mirë se vjen o Viti i Ri – I. Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi – Oh, motra e vëllezër, kah jem krejt, Në vendlindje e në kurbet ; Sonte s’ bashku do t’ këndojmë – Vitin e Ri , ta festojmë !

Refreni:
Gëzuar, gëzuar për shumë mote,
Dorë për dore, gotë pas gote !
Gëzuar, gëzuar për shumë vjet,
Shumë urime, shumë shëndet !
Oh, duam me ngrënë e duam me pi ,
Duam me u kënaqë e duam me u shkri!…
Sonte brengat t’ i harrojmë –
Me gëzim gotat t’i cakërrojmë !

Refreni:
Gëzuar, gëzuar për shumë mote …etj.
Oh, mirë se vjen, o Viti i Ri –
Na prufsh fat e lumturi !
Shumë suksese, shumë gëzime,
Punë të mbarë dhe përparime !

Refreni:
Gëzuar, gëzuar për shumë mote …etj.

Mirë se vjen o Viti i Ri – II.
-Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –
Sonte t’ gjithë jemi bashkuar –
Vitin e Ri , për ta festuar !
Sillni meze, sillni gota –
Sonte n’ festë është e gjithë bota !

Refreni:
Të këndojmë e të vallëzojmë,
T’ gjithë së bashku të festojmë !
Gëzuar motra e vëllazëri –
Mirë se vjen, o Viti i Ri !
Sonte vuajtjet t’i harrojmë –
Për ditë t’ bardha të urojmë !
Shumë urime, shumë dëshira –
Për vit t’ mbarë e ditë ma t’ mira !
Refreni:

Të këndojmë e të vallëzojmë…etj.
Lutemi, që ky motmot –
T’ sjell gëzime – t’ mos ketë lot !
Lutemi, që Viti i Ri –
Të sjell bukë – t’ mos ketë uri !

Refreni:
Të këndojmë e të vallëzojmë…etj.
Ta çojmë s’ bashku nga një gotë –
T’ ketë liri kudo në botë !
Të ketë paqe e dashuri ,
T’ jetojnë njerëzit n’ lumturi !

Refreni:
Të këndojmë e të vallëzojmë…etj.
Me urimet ma të mira –
T’ na plotësohen shumë dëshira !
Të punojmë e përparojmë ,
T’ gjithë të lumtur të jetojmë !

Refreni:
Të këndojmë e të vallëzojmë…etj.
Cakërrojmë gotat pa ves – vese ,
Kurorëzim me plot suksese !
Qoftë për ne, ky vit i mbarë,
Të gjithë dalshim faqebardhë

Refreni:
Të këndojmë e të vallëzojmë…etj.

Demir Krasniqi, Gjilan, më 24.12.2013.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).